21 Eylül 2017 Perşembe

Üst Kattaki Deli Kadın...Catherine Lowell

"Tarihteki tüm hikâyeler, içinde bizim için değerli olan bir hazine saklar ve onu okuyan kişide asla silemeyeceği derin bir iz bırakırlar."


Yazarı Catherine Lowell' ın adını ilk kez duyduğum "Üst Kattaki Deli Kadın", Bronte kardeşlerin hayatlarından ve eserlerinden örnekler bulabileceğimiz bir kurgu olması nedeniyle dikkatimi çekmişti. İyi ki de okudum diyebileceğim bir roman oldu kendisi. 
Kitabımın kahramanı Samantha Whipple'ın babası, Bronte Kardeşlerin babası Patrick Bronte'nin yaşayan son akrabası. Bu nedenle kendisine gizemli Bronte Mirasının kaldığı düşünülüyor. Bütün çocukluğunun geçtiği Bronte Kardeşlerin kitaplarında bu mirasa ait bir sır olduğuna inanıyor ve kitaplar vasıtasıyla bu sırrın peşinden gitmeye karar veriyor. Bir edebiyat öğrencisi olarak Oxford Üniversitesi'ne başlıyor. Buradaki profosörü James Orville ise baştan pek istekli olmasa da araştırmasında ona yardımcı olan isim oluyor ve ayrıca aralarında romantik duygularda oluşuyor. 
Dediğim gibi kitabın en güzel yanı Bronte kitaplarından alıntılar olması, Kitaba adını veren üst kattaki deli kadın ise hepimizin bildiği Charlotte Bronte'nin "Jane Eyre" romanındaki karakterlerden olan Bertha. Daha fazla açıklama yapmama gerek yok sanırım, kitabı okuyanlar Bertha'yı pekala bilirler. Kitapta ayrıca Emily Bronte'nin "Uğultulu Tepeler" ve Anne Bronte'nin "Agnes Grey" romanlarından daha az bilinen, dilimize bir zamanlar "Şatodaki Kadın" olarak çevrilen, Anne Bronte'nin "The Tenant of Wildfell Hall" isimli kitabına da yer veriliyor ve benim gibi daha önce bu kitabı okumayanların bir an önce alıp okumak istemesine neden oluyor.
Kitabın bilgileri ise şu şekilde:

Tarihteki tüm hikâyeler, içinde bizim için değerli olan bir hazine saklar ve onu okuyan kişide asla silemeyeceği derin bir iz bırakırlar.

Babasını trajik bir şekilde kaybeden, ünlü Brontë Kardeşlerin yaşayan son akrabası Samantha Whipple da işte böyle bir hikâyenin peşindeydi.  Edebiyat tarihindeki en ünlü kadınlardan üçüyle akraba olduğundan herkes, Samantha’ya gizli ve muazzam bir miras kaldığına inanıyordu. Fakat Samantha, tüm hayatını kitaplara ve edebiyata adayan tatlı kaçık babasının, büyük bir hazine falan saklamadığından emindi. Onun tek istediği, babasının hatıralarını sonsuza dek yaşatacak olan bir hikâye yazabilmekti.

Babasının son isteğini yerine getirmek üzere Oxford Üniversitesi’ne gittiğindeyse her şey bir anda değişti. Babasına ait kayıp kitaplar ve el yazısıyla yazılmış notlar, gizemli bir şekilde kapısında belirmeye başlamıştı. Samantha artık, yakışıklı olduğu kadar kibirli profesörü Orville’in de yardımıyla aile sırlarıyla dolu bu edebi bulmacayı çözmek zorundaydı.

Uğultulu TepelerJane Eyre ve daha birçok edebi başyapıtın izinde soluk soluğa okuyacağınız bir macera… Catherine Lowell’ın usta kaleminde hayat bulan Üst Kattaki Deli Kadın, sizi gizem, aşk ve edebiyat kokan satırlarda, unutulmaz bir gezintiye çıkmaya davet ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder