28 Nisan 2015 Salı

Kır Çiçeği Tepesi - Kimberley Freeman


Uzun zamandır kitaplığımda bekleyen, tıkandığım zamanlarda kendimi iyi hissetmek için okumak istediğim kitaplardan biriydi Kır Çiçeği Tepesi. Tıpkı Sarah Jio romanları gibi sürükleyici, merak uyandıran, ama bitirdikten sonra bir sürü benzeriyle karışıp akılda fazla yer etmeyen...Ne olursa olsun kitabı çok beğendim. Yazarı Kimberley Freeman'ın okuduğum ilk romanıydı. İki kadın karakter üzerine kurulu romanda büyükanne Beatie'nin hikayesi beni torunu dünyaca ünlü balerin Emma'nın hikayesinden çok daha fazla etkiledi. Yaşadığı zorluklar, işi için ettiği mücadele, imkansız aşkına olan tutkusu, özellikle de belki de bir anne olduğum için kızının elinden alınışı,  bana çok dokundu. Romanı okurken 534 sayfa nasıl bitti anlamadım. Tazmanya ismini duyunca Tazmanya Canavarı isimli çizgi film karakterini hatırlamaktan kendimi alamasam da resmen Emma'nın yanında o çiftlikte olmayı hayal ettim, çok istedim. Adı geçen o okaliptüs ağacının serinliğinde, kuş sesleri eşliğinde dinlendiğimi düşünmek bana keyif verdi. Bir kitap bu kadar içinde olmayı istetiyorsa iyi bir kitaptır benim kanıma göre. Konusunu çok fazla anlatıp büyüyü bozmak istemiyorum. Ama kitabın başlarında ki şu alıntıyı tüm kitapseverlerin paylaşacağından adım gibi eminim. Özellikle biriken kitapları yüzünden çevre baskısı gören benim gibilerin. Bu alıntıyı özellikle onlara okutmak isterdim.Adelaide dehşete kapılmış gibi yaptı. "Bir kitabı bir kez okudun mu, sen ve o bir ömür boyu birbirinize ait olursunuz. Bunu bilmiyor muydun?"
"Beş para etmez olanlar bile mi?"

"Beş para etmez olanlar bile." 
Kimberley Freeman

Kitap Tanıtımı 
Bazen kader, hayatımızdaki kişilerle sınar bizi.
Ki hayaller bu sınavı geçmek için yeterli değildir…
1929 yılında Glasgowda yaşayan genç, güzel Beattienin büyük hayalleri vardır, ta ki evli sevgilisi Henryden hamile kalana kadar… Çocuğunu evlatlık vermek üzere dünyaya getirmeden hemen önce Henry karısını terk edip Beattie ile birlikte Londraya kaçmaya karar verir. Orada kendilerine yeni bir hayat kuracaklardır. 
Tam seksen sene sonra kader, Beattienin torunu Emmaya oyununu oynayacaktır. Ünlü bir balerin olan Emma, geçirdiği sakatlık nedeniyle kariyerinden vazgeçerek aile bağlarının olduğu Avustralyaya dönmek zorunda kalır. Büyükannesinden ona kalan çiftliğe vardığında, tek amacı oradaki eşyaları düzenlemektir. Ancak dört bir tarafı sararmış fotoğraflar ve eski mektuplarla çevrili olan Emma, geçmişin tozlu sayfalarında kalan bir aile sırrını çözmeye çalışırken bulur kendini. Emma attığı her adımda büyükannesiyle kaderlerinin nasıl da bir örüldüğünü keşfedecektir. 
Kır Çiçeği Tepesi, yalnızca iki kadının hikâyesini barındıran yürek burkan bir roman değil, ayrıca insanın elindeki gücü ve bu gücü keşfettiğinde neler yapabileceğini ortaya koyan bir başyapıt.
“Romanın gücü, Freemanın oluşturduğu karakterlerin yanı sıra aşk, nefret ve utancı nasıl işlediğine de dayanıyor. Hem Beattie hem Emma kendilerini yeni bir hayata başlarken buluyor. Okuyucuları kâh neşelendiren kâh üzen de bu kadınların hikâyesidir.”
-Publishers Weekly-<br> <br> <br> <br> <br>
Bumerang - Yazarkafe
<br> <br> <br> <br> <br> Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder