27 Eylül 2014 Cumartesi

Diana Gabaldon'un "Outlander" Kitap Serisinin Dizisi...

Outlander Serisini okumaya başlayıp müptelası olmamak pek de kolay bir iş değil. Seri şu aşağıdaki kitaplardan oluşuyor;1- yabancı / outlander
2- kehribardaki yusufçuk / dragonfly ın amber

3- yolcu / voyager

4- güz davulları 1-2 / drums of autumn
5- ateşin çağrıs 1-2 / the fiery cross
6- kar ve kül 1 - 2 / a breath of snow and ashes
7- an echo ın the bone
8 - written ın my own heart’s blood Son iki tanesi henüz ülkemizde yayınlanmadı, ama merakla beklendiği kesin. Romanda macera, aşk, biraz tarih ve birazda fantastik ögeler buluyoruz. 1945 yılında Claire Randall isimli bir savaş hemşiresi garip bir şekilde 1743 yılına transfer olur. kendisini bir anda bambaşka bir dünyada ve canına kastedilirken bulan Claire, kısa bir sürede Jamie Fraser isimli genç ve romantik bir iskoç savaşçıyla evlenmek zorunda kalır. Claire’in kalbi artık çok farklı zamanlardaki iki erkek için atmaktadır. 

Dizinin yapımcıları arasında battlestar galactica’nın ve star trek’in de yapımcılarından olan Ronald Dowl Moore yer alıyor.
İlk sezonu 16 bölüm olacakmış. Ancak ilk 8 bölümden sonra diğer bölümler 2015 te maalesef. Şimdiden 7 bölüm bitti bile. Diziyi izledikten sonra, okuduğum yerleri tekrar okumak istedim. 


Filmi izlemek isteme sebeplerimizden birisi de İskoçya hakkında çok fazla şey içermesi olabilir. Müziği, coğrafyası, kültürü adeta başka bir zamana götürüyor izlerken. 

Filmin İmdb puanı 8.9 Claire Randall'ı canlandıran Caitriona Balfe 4 Ekim 1979 doğumlu İrlandalı model ve oyuncu. Jamie Fraser'ı ise 30 Nisan 1980 doğumlu ingiltere doğumlu Sam Heughan canlandırıyor. Bir diğer önemli karakterlerden Frank Randall ve onun atalarından olan Black Jack Randall'ı 7 Mart 1974 İngiltere doğumlu Tobias Menzies oynuyor. Ben oyuncuları rollerine çok yakıştırdım. Özellikle Jamie karakteri çok başarılı...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder