16 Temmuz 2014 Çarşamba

NW Londra, Zadie Smith

NW Londra, Zadie Smith


Zadie Zadie Smith çok sevdiğim bir yazar. İnci Gibi Dişler, Güzelliğe Dair, İmza Toplayan Adam derken dördüncü romanı olan NW Londra da hemen okuma isteği uyandırdı bende. NW Londra, yazarın olgunluk dönemi romanı sayılabilir. Londra'nın kenar mahallelerinden birinde yaşayan dört insanın hikayesini anlatıyor. Farklı bir anlatım tekniği kullanmış yazar. Önce Leah anlatılıyor, sonra Felix, en uzun Natalie ve en son bölümde Nathan. 

NW Londra, basmakalıp roman tekniklerinin ötesine geçiyor, yer yer trajik, yer yer ironik, özellikle varoluşçu öğeler içeriyor, ancak ilk kitaplarındaki esprili dil bu kitapta pek yok.  Irkçılık, sınıfsal ayrım gibi konulara değiniliyor. Romanın üçüncü bölümünde anlatılan Keisha, yani yeni ismiyle Natalie'nin maddeler halinde anlatılması ilginç bir teknik olmuş. Leah ve Natalie'nin gel git dolu arkadaşlıkları ilgi çekiyor, ama karakterlerdeki gerçekçilik biraz zayıf, okuyana tam geçmiyor. Ama yazarın öyle güzel tespitleri var ki, okurken işte bu diyorsunuz. 

En eski dostunuza böylesine berbat bir bıkkınlık vermek küçük düşürücü. Leah, onun ilgisini çekmek için eski isim ve yüzlerden bahis açacak kadar küçülüyor. (S. 74)

Avukatlık yapacak, ailelerinde meslek sahibi olan ilk kişiler olacaklardı. Hayatın bir mesleğe atılmakla çözülebilecek bir problem olduğunu düşünüyorlardı. (S. 224)

Zadie Smith annesi Jameika babası Britanyalı olan bir yazar. Kitaplarındaki karakterler de genelde kendisi gibi çok kültürlü, çok ırklı kökenlere sahip. Özellikle Jameika kökenli kadınları tasviri çok başarılı. Bu romanda da yine aynı özellik göze çarpıyor. İrlanda İngiltere asıllı felsefe okumuş Leah, Yarı Cezayir yarı Karayip asıllı kuaför kocasıyla tutkulu bir aşk yaşıyor. Natalie'nin kocası Frank yarı Trinidad, yarı İtalyan asıllı. Bu çok renklilik Zadie Smith'in romanlarına ayrı bir lezzet katıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder