10 Aralık 2013 Salı

Leyleklerin Uçuşu


Jean Christophe Grange'ın en son okuduğum kitabı Leyleklerin Uçuşu. İtiraf etmeliyim başlarında biraz sıkıldım. Ama sonra müthiş heyecanlı bir hal aldı kitap. Kitabın baş kahramanı Louise Antoiche ailesini çocuk yaşta kaybetmiş ve zengin bir koruyucu ailenin himayesinde maddi açıdan rahat bir hayat sürmüş bir tarihçi. Max Böhm isimli bir kuşbilimcinin yanında leyleklerle ilgili bir gözlem işini kabul eden Antoiche, Max Böhm'ün birdenbire ölmesiyle çok farklı bir maceraya atılmak zorunda kalıyor. Okurken leyleklerden nasıl buralara geldik diye şaşırdığımı itiraf etmek zorundayım, ama konusu sayfalar ilerledikçe iyice sarıyor insanı. Güney Afrika, Bulgaristan, İsrail, Paris gibi değişik yerlerde geçiyor konu ve Pigmelere dair bile pek çok şey öğrenebiliyoruz. Grange'ın bu yanını özellikle çok seviyorum, romanlarında farklı karakterler olması bir yana bambaşka kültürlerde bir sürü insanla tanışıyoruz. O ülkeleri gezmiş gibi oluyoruz biraz...Sözün özü bu kitabı okuyun, pişman olmayacaksınız...

Kitabın Künyesi:
Orijinal adı ve dili:
Le vol des cigognes
Fransızca
ISBN: 978-975-991-434-9
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2002
22. Baskı: Eylül 2007
Fiyatı: 23.00 TL

Leyleklerin Uçuşu

Çeviren: Ali Cevat Akkoyunlu
Kitap Hakkında:
Türkçe’de iki kitabı ("Kızıl Nehirler" ve "Taş Meclisi") yayımlanan ve Doğan Kitap’ın davetlisi olarak TÜYAP 2001’de İstanbul’u ziyaret eden Grangé, "Leyleklerin Uçuşu"yla, ustalığını bir kez daha kanıtlıyor.
"Leyleklerin Uçuşu"nda yazar, Avrupa’dan Orta Afrika’ya kadar, her yıl düzenli olarak göç eden leyleklerin bu özelliğinden yararlanan uluslararası bir şebekenin faaliyetlerini anlatıyor. Grangé’nin korku labirentinin bir yanında dünyanın en sıkı denetlenen elmas madenlerinden yapılan kaçakçılık, diğer yanında da kalpleri çalınmış cesetler duruyor.
"Leyleklerin Uçuşu"nda okuyucu, adrenalin hapı yutmuş gibi, kitabın ilk sayfalarda tutulduğu heyecan fırtınasından, sonuna kadar kurtulamıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder