11 Ocak 2013 Cuma

Fransız Kadınlar Neden Yalnız Uyumaz?

Amerikalı kadın yazar Jamie Cat Callan'ın kitabından daha önce de bahsetmiştim. Fransız Kadınlarının idealleştirilmiş hallerini anlatarak, bütün kadınlara yol gösteren bu kitaptan bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istedim. Bakalım gerçek hayatta ne kadar uygulanabilir şeyler bunlar...

 • Fransız Kadınının esrarı, erkeğinin onu her an kaybedebileceğini bilmesidir.
 • Fransız Kadınları bir nezaket göstergesi olarak güzel giyinmeye çalışır. Fransızlar için güzel birşeyler giyinmek, arkadaşlarını, ailesini ve yeni tanıdıklarını önemsedikleri anlamına gelir.

 • Amerika da para herşeydir, ama Fransa da öyle değildir. Fransa da güzellik herşeydir. Bunu metronun tasarımından Jardin Des Plantes'taki heykellere kadar herşeyde görebilirsiniz. Fransa, görsel bir kültürdür, kadınsılığa bayılan bir ülkedir. Louvre'a giden yolda şehvetli tanrıçalarla kadın kahramanları yan yana görürsünüz. Hatta posta pullarının üzerinde bile güzel kadınlarla karşılaşırsınız.
 •  
 • Erkekler misafir ağırlamayı bilen kadınlara bayılırlar. Yine tekrar etmek gerek: Zarafet herşeydir.
 • Egzersiz için heryere yürüyerek giderler ya da bisiklete binerler ve marketten aldıklarını kendileri taşırlar. Spor salonuna gitmek için normal hayatlarına ara verme gerekliliğini anlayamazlar. Üstelik bunun kulağa pek eğlenceli gelmediğini söylerler.
 •  
 • Fransız kadınları hayatlarının farklı cephelerini bizler kadar ayrıştırmazlar. Bir Fransız kadını için günün her anı ve her aktivite, hayatın tensel zevklerini yaşamak için bir fırsattır. Olayın kilit noktası budur, zira Fransız kadınları hayatlarını parçalara ayırmazlar. Bir Fransız kadını için tüm hayatı romantik, tensel ve zevklidir. Baştan çıkartmaya her zaman hazırdırlar.
 •  
 • Fransız kadınları dişi olduklarını asla unutmazlar. İster kendi mahallelerinde yürüyüş yapıyor olsunlar, ister işyerlerinde bir toplantıya başkanlık ediyor olsunlar dişiliklerinden hiçbirşey kaybetmezler. Bu pembe çiçek desenli, fırfırlı, dantelli ve kurdeleli bir dişilik değil, kadın olma niteliğindeki dişiliktir. Bunu basit bir iş kıyafeti giymelerine rağmen tek bir aksesuvar ya da detay yardımıyla bütün dünyaya hala kadın olduklarını hatırlatarak yaparlar. Belki de enteresan bir broş takar ya da düğmeli bir ceketin altına seksi bir etek giyerler. Belki de dar kesimli pantolonlarının altına yüksek topuklu ayakkabılar giyerler. Dişiliklerini günlük iş kıyafetlerine sessizce yansıtırlar. Fransız kadınları ya o ya bu düşüncesine inanmaz. Kendilerini “Ben ciddi bir iş kadınıyım” ya da “Ben bir seks bombasıyım” cümlelerinden birini tercih etmek zorunda hissetmezler.
 •  
 • Fransız kadınları hafta sonlarında kendilerine daha fazla özen gösterirler. Çünkü kocaları, arkadaşları ya da partnerleri evdedir ve sokaklarda izin günlerinin keyfini süren erkek ve kadınlarla doludur.
 •  
 • Ruhsal olarak Fransız Kadınları, Amerikan kadınlarına göre daha hayalci, daha tutkulu, daha tuhaf ve daha fazla yaşam sevinciyle dolu. Hem daha kültürlüler hem de gençliklerinin keyfini çıkarmaları açısından daha azimliler.
 •  
 • Bir erkekle hafifçe flört ettikleri zaman (bilki gösterişsiz, belki yaşlı, hatta belki de bizim tamamen görmezden geldiğimiz) başka bir erkeğin onları farkettiğini bilirler. Dünyadaki tüm erkekler rekabetten hoşlanır ve diğer bir insanın sahip olduğu şeyi arzulama isteği insanın doğasında vardır. Fransız kadını da sahip olduğu yetenekleri göstermek için her fırsattan yararlanır. Erkeklerle nasıl tanıştığının gerçek sırrı da budur.
 •  
 • Fransız kadını sadece 'kendi olarak' bir esrar ve gizem duygusu yaratır. Son moda eğilimlere teslim olmaz. Kendine olan güveni aynı zamanda onu çözmek, anlamak ve kadını yapmak isteyen erkekler içinde küçük bir meydan okumadır. Fransız kadını kendi doğal benliğinin en baştan çıkarıcı özelliği olduğunu bilir. Zira kalabalıkları takip etmek ve yeni modalara hemen teslim olmak yerine biraz farklı bir şeyler yaptığımızda kolay kolay yönetilemeyeceğimiz mesajını veririz. Dünyaya kendi adımıza düşünebileceğimizi ve kendi güzellik ve moda tercihlerimizi yapabilecek kadar özgüvenli olduğumuzu söyleriz.
 •  
 • Fransız kadınından ilham alın. Randevusu olmadığı zaman, fransız kadınını evinde saklanırken, kucağında koskoca bir patates cipsi paketiyle Lifetime Channel televizyon kanalının karşısında ağlarken bulamazsınız. Hayır, Fransız kadını dışarıdadır, halka karışmıştır. Yürüyodur, sinemaya, kafelere gidiyordur, arkadaşlarıyla vakit geçiriyordur. Kimseyi kovalamıyordur. Sarhoş olup eski sevgililerini aramıyordur. Ama uzaktan görülebiliyordur. Eğer özgüvenini korur ve kendinden ödün vermezse, yakında bir erkek tarafından kovalanacağını biliyordur.
 •  
 • Fransız kadınının kendisine dair bir imgesi, şahsiyeti vardır. Bu imgesi, kendisine dair bu algılayışı, yaptığı herşeyde; konuşma şeklinde, jestlerinde, gardrobundaki kıyafetlerinde (Fransız Kadın, biz amerikalı kadınlardan daha az sayıda ama daha kaliteli kıyafetler satın alır), aksesuvarlarında ve özellikle duruşunda kendini belli eder. Çoğu Fransız kadını küçükken dans dersleri alır, bunu yapmalarının sebebi de profesyonel bir dansçı olmayı hayal etmeleri değil, söz konusu derlerin onlara iyi bir duruş, hoş bir nezaket ve hayatları boyunca sahip olacakları sağlam bir fiziksel bütünlük kazandırmasıdır.
 •  
 • Fiziksel, ruhsal, duygusal ve cinsel mutluluğun birbiriyle bağlantılı olduğunu ve hepsine eşit derecede dikkat göstermesi gerektiğini bilir. Fransız kadınları kendilerini iyi hissettiklerinde özgüvenli olduklarını bilirler. Özgüvenli olduklarında da dünya onların farkına varıp beğeniyle cevap verir ve böylece kendilerine daha çok güven duyarlar.
 • Fransız kadınlar için güzellik aşikar olanla ilgili değildir, güzellik daha çok Entelektüel ve duygusal bir hayat yaşamış olmaktan gelen bir ışıma olarak görülür. Fransızlar güzelliğin orjinaliteden ve maharetten kaynaklandığına inanırlar. Bu elbette zaman alır, zira bu tür güzellik bir losyon şişesinin içinde ya da bir ruj kutusunun içinde bulunamaz. Yine de Fransız kadınları kendilerini yaşamlarına ya da işlerine adadıklarında en çekici hallerinde olduklarını bilirler. Dış görünümlerini düşünmek yerine, son çıkan Michel Houllebecq kitabını ya da mükemmel blanquette de veau pişirmenin sırrını hararetle tartışırlarken daha güzel olduklarının farkındadırlar.
 • Eğer amerikalıların eğlencesi spor muhabbetiyse, Fransızların eğlencesi de iyi kitaplar, enteresan filmler ve politika üzerine yapılan sohbetlerdir. Beaubourg'daki gösteri nasıldı? Bu soruyu istediğiniz Fransıza sorun, size hemen gösteriyle ilgili fikrini bütün ayrıntılarıyla anlatmaya başlayacaktır. Ya da yerel bağımsız sinema salonunda gittikleri son yabancı sanat filmini sorun, size sadece filmle ilgili detayları değil, eleştirmenlerin neler yazdıklarını bile anlatacaklardır. Tabii ki Fransız arkadaşınız filmin kitabını da okumuştur. Görüştüğümüz bir Fransız kadını bize şöyle söylemişti: Fransızlar aynı fikirde olmadıkları her konuda tartışırlar. Yeni kanunlar, politikacılar, ABD'deki siyasi adaylar, son hsberler, küresel ısınma konusunda; kısaca herşey hakkında çokça tartışırlar.
 • Fransız kadınları gözlük takmaktan hoşlanırlar. Gözlük onları hem zeki, hem enteresan ve evet, hem de gizemli gösterir. Fransız kadınları biraz meydan okuyan bir görünümü olan bir kadının son derece çekici olduğunu çok iyi bilir. Bu kadının saçları topuz yapılmıştır. Boynunun etrafına kalın bir ipek fular atılmıştır ve som moda gözlükleri vardır (mükemmel gözlüğü bulmak için muhtemelen aylarca dolaşmıştır). Entelektüel görünüşün kendisine gizem kattığını bilir. Erkekler bu zeki dış görünüşün altında neler yattığını öğrenmek için büyük bir istek duyar. Gözlüksüz nasıl görünüyordur, saçları omuzlarından aşağıya doğru açık olsa nasıl bir görünüşü vardır?
 • Fransız kadınları erkeklerin bir kadına sahip olduklarını düşündüklerinde ilgilerini kaybettiklerini bilir. Zira erkekler bir kadına sahip olduklarını düşündükleri anda ilişkiden sıkılmaya başlarlar. Artık herhangi bir kovalamacaya girmezler. Dolayısıyla Fransız kadınları her zaman biraz gizemlidirler, hatta eşlerine karşı bile öyledirler. Bunun için bir rutini değiştirebilir, şu yeni gösteriye gidebilir yada bir konseri izlemek için arkadaş gruplarıyla birlikte hafta sonu şehir dışına çokabilirler. Evet, Fransız kadınları eşleri ya da arkadaşları olmadan sık sık gezilere çıkarlar. Asla bir ilişkinin içine 'çökmezler', en azından ruhen bağımsız kalırlar. Akıllı bir kadın paradigmayı nasıl değiştireceğini, kalıpları nasıl sarsacağını, yalnızca saç stilini değiştirerek (hatta peruk takarak) egzotik bir yemek pişirerek ya da yabancı bir dil öğrenerek nasıl erotik bir hava yaratabileceğini bilir. Bu ince değişim karşısında dikkat kesilen erkek, kadınını tam olarak çözemediğini, onun hala esrarını koruduğunuve eğer yeterince dikkatli olmazlarsa kadınını daha dikkatli ve etkileyici bir erkeğe kaptırabileceğini anlar. Siz de bir fransız kadını gibi akıllı olun. Kitap okuyun, filmlere gidin. Rutininizi değiştirin. Yeni bir şey öğrenin.
 • Herşeyi çabucak anlatıp bitirmek için müthiş bir acele içindeyizdir. Karşımızdaki erkekde bizimle zaferlerini ve kederlerini paylaşmaya girişir. En sonunda bir bakarız ki anlatacak hiçbirşey kalmamıştır. Keşfedecek hiçbirşey kalmamıştır. Bu hiç gizemli değildir. Hiç seksi değildir. Ayrıca hiç Fransız da değildir. Elbette çocukluk yaralarımızı anlatmakta herhangi bir sorun yoktur, ama herşeyi en ince detayına kadar anlatmaya da gerek yoktur. Fransız kadınları sevgililerine sanki onlar günah çıkaran rahiplermiş gibi, terapistlermiş gibi ya da anneleriymiş gibi davranmazlar. Fransız kadını bir erkeğin, bir kadının herşeyi olamayacağını bilir. Aşk ve evlilik konularında biz Amerikalılar kadar idealist değildir. Gizli bahçesini, gidip duygusal teselli bulabileceği bir yer olarak saklar. Ya da gizli bahçesi olarak, kişisel sorunlarını paylaştığı bir arkadaşı vardır.
 • Fransız kadınları “Neden bana daha fazla ilgi göstermiyorsun” diye şikayet etmektense, bir erkeğe, onları çok daha çekici bulan başka erkeklerin olduğunu göstermenin çok daha etkili olduğunu bilirler. Şikayetler ve sızlanmalar bizi hiçbir yere götürmez, çünkü eğer daha fazla ilgi talep edersek, güvensiz ve de muhtaç gözükürüz ki bu da hiç de çekici değildir. Fransız kadınları erkeklerin rekabetten hoşlandıklarını bilirler. Gizemli kalarak ve erkeğinizin yanında başka bir erkekle hafifçe flört ederek, hala tam olarak fethedilmediğinizi ve her zaman kenarda sizi bekleyen erkeklerin bulunduğunu gösterirsiniz. Fransız kadını ilişkisini canlı tutmanın sırrının değişmek olduğunu bilir.
 • Fransız kadınları, erkeklerin bir kadına sahip olduklarını algıladıkları anda ilgilerini kaybetmeye başladıklarını bilirler, bu nedenle Fransız kadınları kocalarının karşısında bile gizemli kalmaya devam ederler. Bunu rutinini değiştirerek, süprizler yaparak, birdenbire arkadaşlarıyla bir haftasonu tatiline çıkarak yaparlar. Olağandışı bir şeyler giyerek, yeni bir yemek pişirerek, saç stillerini değiştirerek yaparlar. Bu küçük değişimler, erkeğini alarma geçirmeye yeter. Böylece erkek, partnerini tam olarak çözemediğini, onun hala esrarını koruduğunu düşünmeye başlar.
 • Hayatınızda bir erkek olsun ya da olmasın, hayatınızı sanki tutku köşe başında bekliyormuş gibi yaşamaya başlayın. Evinizi temizleyin, etrafta kokulu mumlar, buzdolabında şampany bulundurun ve her zaman güzel iç çamaşırları giyin. Ayrıca bacaklaraınızdaki tüyleri de alın. Sonra kendinizle ilgili bir şeyi değiştirin. Bir mücevher alın ve onu nasıl ve nereden aldığınızı anlatmayın. Arkadaşınızla bir hafta sonu bir yere gidin ama nasıl ve neden gittiğiniz hakkında detaylara girmeyin.
 • Fransız kadınları kendilerine güvenir ve erkeklerini olduğu gibi kabul ederler, erkeklerini baştan yaratmaya çalışmazlar. Baştan yaratma ve değiştirme fikri, Fransızlara kesinlikle uygun değildir. Fransız kadınları bir 'a laissez-faire' (bırakın yapsınlar) felsefesine sahiptir ve birbirlerinin zaaflarını, iyi ya da kötü yanlarını kabul etmeye inanırlar, özellikle de bir ilişkiye başladıktan sonra. Fransız kadınları hayatlarından ve aşklarından zevk almaya inanırlar. Fransız kadınları hiçbir erkeğin onların tüm ihtiyaçlarını tatmin edemeyeceğini bilirler. Çoğunlukla anneleriyle yakın bir ilişkileri vardır. Çocukluk arkadaşlarına ve üniversite arkadaşlarına yakın kalırlar. Evlenseler bile arkadaş gruplarıyla ilişkilerini sürdürürler, çünkü bunun kendileri için temiz hava ve güneş ışığı kadar gerekli olduğunu bilirler. Bay Doğru'yu bulana, evlenene ve çocukları olana kadar 'tamamlanmamış' oldukları fikrine inanmazlar. Tamamlanma fikri ve işi bitmiş olma fikri Fransızlara göre değildir. Yıllar süren bir birliktelikten sonra bile, Fransız erkekleri ile kadınları birbirinin aynısı beyzbol şapkaları ya da birbirinin aynısı hiçbirşey giymezler. Fransız kadını ilk başta kocasının ilgisini çeken şeyin, farklılığı ve kadınlığı olduğunu bilir. Bunu bir düşünün: eğer sevgililerimizle veya kocalarımızla birbirimizin ikizi gibi olmaya izin verirsek, benzer kıyafetler giyersek, her söylediklerini kabul edersek, o zaman hayatın tadı tuzu kaçar. Erkek de yan çizmeye başlar. Zira erkeğin her zaman bir neydan okumayla karşılaşmaya ihtiyacı vardır. O yüzden asla teslim olmayın, her zaman bireyselliğizi ve farklılığınızı koruyun.
 • Fransız kadını hayatı boyunca gelişmeye, değişmeye ve evrilmeye devam eder. Kendine yeni hevesler bulur. Bunu erkeği için değil, kendisi için yapar. Tutkularının peşinden giderken ve gizli bahçesine göz kulak olurken, bir yandan da dış dünyadadır ve başka insanlarla, başka erkeklerle tanışmaktadır. Böylece arkadaş çevresini genişletmeye devam eder. Ve elbette evli Fransız kadınları sık sık, hem çiftlerin hem de bekarların birbirleriyle kaynaşacağı yemek davetleri verirler. Bütün bunlar eşine/partnerine bir uyarı niteliğindedir: karın bu dünyada güç sahibi, pek çok insan tarafından beğeniliyor ve eğer sen onu başı boş bırakırsan, senin yerini alacak başka erkekler olacaktır.
 
 

   
   
   

2 yorum:

 1. bu kitap hakkında neler yazılmış diye aratınca çıkan sayfalardan biri de sizinkisi oldu. alıntı yaptığınız bölüm oldukça uzun, epey faydası oldu. teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun zaman önce yazmıştım, yorumunuzdan sonra tekrar bir okudum, gerçekten uzun olmuş...Faydalı olmasına sevindim:))

   Sil