22 Ekim 2012 Pazartesi

Robert Greene İktidar

Robert Greene'nin "İktidar - Güç sahibi Olmanın 48 Yasası" isimli kitabını, diğer kişisel gelişim kitaplarından çok farklı bulduğumu söylemeliyim. Hemen bir günde okunabilecek bir kitap değil, üzerinde düşünebileceğiniz çok şey var. Kitapta o kadar çok şeyin altını çizdim ki, geriye dönüp çizili yerleri okumak bile bir kitap bitirebileceğiniz süreyi kapsar.
Sizi bu kitaptan alıntılarla başbaşa bırakıyorum...


 • Her zaman iyi olmaya çalışan biri, iyi olmayan çok sayıda insanın arasında bir yıkıntı olmaya mahkumdur.
 • Öfke duygusal tepkiler içinde en yıkıcı olanıdır, çünkü görüşü en çok bu duygu kapatır. Ayrıca durumu kaçınılmaz olarak daha az kontrol edilebilir hale getiren ve düşmanınızın azmini güçlendiren bir etkisi vardır. Eğer sizi inciten bir düşmana zarar vermeye çalışıyorsanız, öfkenizi göstermek yerine dostluk gösterir gibi yaparak onu hazırlıksız yakalamak çok daha iyidir.

 • Sevgi ve şefkat de aynı ölçüde yıkıcıdır; öyle ki, güç oyunu oynadığından en az şüpheleneceğiniz kişilere hizmet eden çıkarlara karşı kör eder sizi. Öfke ya da sevgiyi bastıramazsınız ve bunları hissetmkten kaçamazsınız, zaten bunu yapmaya da çalışmamalısınız. Fakat bunları nasıl ifade edeceğiniz konusunda dikkatli olmalısınız ve daha da önemlisi, plan ya da straejilerinizin hiçbir şekilde bu duygulardan etkilenmesine izin vermemelisiniz.
 • Arkadaşlarınıza karşı dikkatli olun; kıskançlığa daha kolay kapıldıkları için sizi daha kolay aldatırlar. Ayrıca zamanla şımarır ve zorbalaşırlar. Ama eski bir düşmanınızı işe alırsanız o bir arakadaştan daha sadık olacaktır, çünkü kanıtlayacak çok şeyi vardır. Aslında arkadaşlarınızdan düşmanlarınıza göre daha fazla korkmalısınız. Eğer düşmanınız yoksa düşman edinmenin yollarını bulun.
 • Eylemleriniz ardındaki amacı asla açıklamayarak insanları dengesiz ve karanlıkta tutun. Eğer ne yaptığınız konusunda bir fikirleri olmazsa savunma hazırlayamazlar. Onları yanlış yöne götürüp ortalığı toza bulayın, onlar sizin niyetinizi farkedene kadar çok geç olacaktır.
 • Çoğu insan açık kitap gibidir. Ne hissettiklerini söylerler, fikirlerini her fırsatta ortaya dökerler, sürekli olarak planlarını ve niyetlerini açıklarlar. Bunu birkaç nedenle yaparlar. Birincisi insanın duygularından ve gelecek planlarından söz etmesi son derece doğaldır. Dilinizi kontrol etmek ve neleri açığa çıkardığınızı izlemek çaba gerektirir. İkincisi çoğu insan dürüst ve açık olmakla insanların kalplerini kazandıklarına ve iyi niyetlerini gösterdiklerine inanırlar. Oysa çok yanılmaktadırlar. Dürüstlük gerçekte kestiğinden daha çok kan akıtan kör bir alettir. Dürüstlüğünüz büyük bir olasılıkla insanları incitir; sözcüklerinizi ayarlamanız, insanlara hissettiğiniz ya da düşündüğünüz acı ve çirkin gerçekler yerine duymak istediklerini söylemeniz daha akıllıcadır. Daha da önemlisi, kendinizi tamamen açmaklao kadar önceden tahmin edilebilir ve tanıdık gelirsiniz ki, size saygı duymak ya da sizden korkmak neredeyse olanaksız olur ve güç böylesi duyguları uyandıramayan insanlara gelmez.
 • İnsanları sözlerinizle etkilemeye çalıştığınızda ne kadar çok şey söylerseniz o kadar sıradan görünürsünüz ve o ölçüde az kontrol sahibi olursunuz. Sıradan bir şey bile söylüyor olsanız eğer onu belirsiz, açık uçlu ve gizemli hale getirirseniz o kadar Orijinal görünecektir. Güçlü insanlar az şey söyleyerek etkiler ve korkuturlar. Ne kadar çok şey söylerseniz aptalca bir şey söyleme olasılığınız o denli büyük olur.
 • Etrafınızdakilerden daha parlak olmak kimsenin birlikte doğmadığı bir beceridir. Dikkat çekmeyi öğrenmelisiniz, “tıpkı bir mıknatısın demiri çektiği gibi”.kariyerinizin başında adınızı ve ününüzü sizi diğerlerinden ayıran bir niteliğe, imaja bağlamalısınız. Bu imaj, giyim tarzı ya da insanları eğlendiren ve hakkınızda konuşmalarını sağlayan garip bir kişilik özelliği gibi nitelikler olabilir. İmajınız bir kez oturduktan sonra gökyüzünde yıldızınız için bir yeriniz vardır artık.
 •  
 • Gittikçe sıradan ve tanıdık bir hal alan dünyada gizemli görünen herşey hemen dikkat çekiyor. Ne yaptığınızı ya da ne yapmak üzere olduğunuzu asla çok açık bir şekilde göstermeyin. Bütün kartlarınızı açmayın. Gizemli bir hava sizin varlığınızı yüceltir; ayrıca bir beklenti de yaratır, herkes ne olacağını görmek için sizi bekliyor olacak. Büyülemek, baştan çıkarmak, hatta korkutmak için gizemliliği kullanın.
 •  
 • Tartışmayla kazandığınızı düşündüğünüz her türlü zafer gerçekte boş bir zaferdir. Neden olduğunuz kızgınlık ve köyü niyet daha güçlüdür ve herhangi bir anlık fikir değişiminden daha uzun sürmez. Tek bir kelime etmeden eylemleriniz yoluyla diğerlerinin sizinle aynı fikirde olmasını sağlamak çok daha etkilidir. Gösterin, açıklamayın.
 • Tedavi edilemez derecede mutsuz ve dengesiz olanların bunu bulaştırma güçleri çok büyüktür, çünkü karakterleri ve duyguları çok yoğundur. Kendilerini genellikle kurban olarak gösterir, başlangıçta çektikleri acılara kendilerinin neden olduğunun görünmesini zorlaştırırlar. Siz onların sorunlarının doğal yapısını farketmeden önce hastalık size de bulaşmış olur.
 

 


1 yorum:

 1. e-kitap olarak satın alabileceğim bir platform varmıdır

  YanıtlaSil