5 Mart 2012 Pazartesi

Şıklığıyla Göz Kamaştıran Kadının 100 Vazgeçilmezi...

ARKA KAPAK


Kullanılmayan giysilerle dolup taşan bir gardırop yerine içindeki her parçanın işinize yaradığı fonksiyonel bir gardıroba sahip olmak istemez misiniz?

Moda otoritesi Nina Garcia, kendi stillerini belirlemeleri konusunda kadınları cesaretlendirir, hatta onlara yol gösterir. Nina, modada renklerin,tasarımcılarınmarkaların değişebileceğini ama modanın belkemiğini oluşturan yüz parçanın asla değişmeyeceğine inanır. Bu yüz parçanın hepsi de birer moda klasiğidir.

Moda meraklılarının kesinlikle hoşuna gidecek olan bu 100 maddelik liste bir yapılacaklar, alınacaklar, 'asla'lar veya 'mutlaka'lar listesi değil. Sizi çılgınlar gibi alışveriş yapmaya yönlendirecek maddeler yerine daha uzun vadede kullanabileceğiniz, işlevsel ve şık giysilerle dolu bir gardıroba sahip olmanıza yardımcı olacak fikirlerle tanışacaksınız. Yani aslında bu kitap sizin için bir başlangıç noktası olacak.

Şıklığıyla Göz Kamaştıran Kadının 100 Vazgeçilmezi arasında minik siyah elbiseden saç örgüsü kazağa, bikiniden takım elbiseye, trençkottan beyaz gömleğe kadar pek çok klasik parçanın yanı sıra kaftan, kürk, egzotik deri çanta gibi iddialı parçalara da yer veriliyor. Kot pantolon ya da kemer gibi oldukça sıradan veya hayvan deseni ya da kırmızı ruj gibi fazlasıyla cesur parçaları kullanmanın inceliklerine değiniliyor. Ufacık detayların çok büyük farklar yaratabileceği giyim konusunda işin uzmanına danışmak istiyorsanız Nina Garcia'nın listesine mutlaka göz atmalısınız.

Nina Garcia, ünlü Project Runavvay şovundaki kusursuz duruşu ve acımasız moda eleştirileriyle tanınmıştır. Sektörde seçkin bir otorite olan Nina, Marc Jacobs'tan Elle'e ve Maria Claire'e kadar birçok moda dergisinde ve çeşitli modaevierinde çalışmıştır. Aslen Kolombiyalı olan Garcia, şu an New York'ta yaşamaktadır.

Ressam, heykeltıraş ve ilüstratör Ruhen Tolcc/o'nun en bilinen çalışmaları Vogue, Harper's Bazaar, Details, Paper, Visionaire, L'Uomo ve New York Times'ta yayınlanmıştır.
 


"Stil kim olduğunuzun son derece kişisel bir ifadesidir ve giyindiğiniz her seferinde kendinize ait bir parçayı ön plana çıkarmış olursunuz." Aslında kitaptaki en amacına uygun söz bu. 


Modayla ilgilenen herkesin okuması gereken kitaplardan biri. Bazen bildiğiniz halde kafanızda uçuşan ama bir yere oturtamadığınız şeyler olur ya, bu kitapta hepsini toplu halde görüyorsunuz. aklınıza gelmeyenlere de hemen sahip olmalıyım deyiveriyorsunuz. Stiletto, babet, kalem etek, makyaj çantası, parfüm, smokin ceket, trençkot gibi herkesin bildiği ve onayladığı giysiler dışında mesela Denizci kabanı, eski bir konser tişörtü, evladiyelik çanta, sürücü ayakkabısı, sevgilinizin hırkası gibi değişik fikirlerde mevcut. Eğlenceli bir dili var yazarın, bence okuyun derim...


Benim kitapta en çok hoşuma giden bir diğer şey de moda ve stille ilgili söylenmiş sözlerden alıntılar oldu. bir iki tanesini örnek göstermek isterim...


"Bir kadın hastane dışında hiçbir yere makyaj malzemelerini, giysilerini ve mücevherlerini bavuluna yerleştirmeden asla gitmez."  Arka Pencere filminde Grace Kelly


"Zarafet ve şıklık, zevkli olmaya ek olarak biraz da cesur olmak demektir" Carmel Show


"Parfüm nereye sürülmelisir? Nerenizden öpülmek istiyorsanız oraya." Coco Chanel


"Bir kadını kendisi yapan giysileri değildir, ancak buna rağman giysilerin kadının kendine olan güveni üzerinde etkisi çok büyüktür. Ve kadının kendisine olan güveni de onu kendisi yapar" Mary Kay Ash.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder