17 Mart 2012 Cumartesi

Ah Şu Fransız Kadınları...

Bir iki gün önce elime Jamie Cat Callan isimli Amerikalı bir kadın yazarın Fransız Kadınları Neden Yalnız Uyumaz isimli kitabı elime geçti. Nedir şu Fransız Kadınları efsanesi diye internette araştırma yaparken rastladım, merak ettim, gidip aldım ve okudum. Ben bu konuya her zaman özel bir ilgi duymuşumdur, hayalimde hep idealize edilmiş bu kadın tipi gibi bir kadın olmak vardır. Kitaptan öğrendiklerimle bildiklerimi harmanlayınca bildiklerimi size de anlatmak istedim.
Kadın olmanın yazılı olmayan kurallarını soracak olursanız bir Fransız kadınına bakmak gerekir. Erkeksi özellikleri artmış olan günümüz pek çok kadınının aksine bir bahar esintisi gibi ferah ve uçucu halleri vardır. Bir kere her daim şık ve bakımlıdırlar, ancak doğallıklarını yitirmeden bunu başarırlar. Gelişmiş giyim zevkleri ve kendilerini ve vücutlarını çok iyi tanımaları sayesinde gerçek bir stil oluşturular. Gardropları tıka basa dolu olmak yerine kaliteli bir kaç parça ve uygun aksesuvarlardan oluşur. Az ama öz makyaj yaparlar. Bir far, bir fondöten, bir rimel ve bir ruj onlar için yeterlidir. saçları ise her zaman doğal haline bırakılmıştır. İş yerindeki tutucu takım elbiseleri bile bir broş, bir eşarp, bir seksi ayakkabı ile hareketlendirirler. Vamp değil, tam bir dişidirler. Yumuşak, akıcı tonda konuşur, gürültülü kahkahalar atmazlar. Çok karmaşık ve sofistike olmak yerine, doğal ve eğlencelidirler. Hayatlarını iş ve özel diye ayırmazlar, dişiliklerini günlük kıyafetlerine sessizce yansıtırlar. Güzel yemek yaparlar, misafirlerini çok iyi ağırlarlar. diyetlerle uğraşmak yerine her canlarının istediğini yerler, ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da ölçülüdürler. Gittikleri misafirlikte tatlıya da hayır demez, ikram edilen herşeyden bir miktar tadarlar ancak ertesi gün yediklerini dengelerler.  İkramlarda en güzel porselenlerini kullanırlar, güzel eşyalarını daha sonrası için saklamazlar. Bütün hayatlarının güzelliklerle dolu olmasına önem verirler.


 Fransız kadınını esrarı, erkeğin her an onu kaybedebileceğini bilmesidir. Evlendikten sonra bile hiç bir zaman ilişkinin içinde yok olmazlar. Eşlerini dünyalarının merkezine koyup onların etrafında dönmek yerine, evlenmeden önceki sosyal faaliyetlerine devam eder, arkadaşlıklarını sürdürürler. kendilerine bir gizem unsuru yaratırlar, bir gizli bahçeleri vardır ve bunu yalnızca kendileri bilir. Bu bir kitap, bir kafe, ya da gizli bir eski dost olabilir. Eşlerine her konuda açıklama yapmazlar. Gün içinde ne yediler, ne içtiler, arkadaşlarıyla ne konuştular, kaç kilo aldılar, bu gibi konularla erkeğin gözünde sıradanlaşmazlar. Evlendikten sonra da erkeklerini değiştirip baştan yaratmaya çalışmazlar, onu şu anki haliyle sevmişlerdir, ondan tam ve mükemmel olmasını beklemek yerine olduğu gibi kabul eder, her ihtiyaçlarını onlarla gidermeye çalışmazlar. Onsuz da hayatları vardır ve bu onların çekiciliklerini arttırır.

 Aşk, seks ve güzellik sadece genç kadınların tekelinde değildir. yaşları ilerlese bile hala kadındırlar, gözlerini kullanır, bakışlarıyla etkiler ve kafifçe tebessüm ederler. Dünya tarafından farkedilmek hoşlarına gider, biriyle flört ederken, bir başka erkeğin onu izlediğini bilirler,  çünkü erkekler rekabetten hoşlanırlar. Özgüven duygusu daha küçük bir çocukken annelerinden aşılanmıştır. Nesiller boyu bu şekilde yetişen bir toplumla kendi toplumumuzu kıyaslayacak olursak bu konularda biraz daha geri olmamızı anlayışla karşılamamız lazım. Tabi her toplum için de istisnalar vardır. Fransızlara özgü sırlardan biri kendilerine has havalarıdır. Bize küstahlık gibi gelebilir ancak bu da özgüvenlerinin yansımasıdır. Doğuştan gelen özellikleri ne olursa olsun, duygusal ve entellektüel kişiliğinin yansımasıyla yayılan ışıktır onları güzel yapan. Orjinal, otantik ve zamanla oturmuş bir güzellikleri olur. Büyüleyici olmayı da, büyüleyici olduklarının söylenmesini de severler, bu yüzden Fransız erkekleri nasıl iltifat edileceğini bilen gerçek centilmenlerdir.
 Bütün bu güzellik düşkünlüklerine rağmen Fransız kadınları için tek başına güzellik yeterli değildir. Zeka ve kültür de en az güzellik kadar gereklidir. Aptal sarışınlık onlara göre değildir. Son çıkan filmleri, en yani kitapları, küresel ısınmayı ya da yeni kanunları bilirler. Entellektüel kimliklerini geliştirmeye çok özen gösterirler. Sadece yerel haberleri değil, uluslararası haberleri de okurlar. Arkadaşlarıyla buluşup sanat, politika ve filmler hakkında hararetli tartışmalara girerler. Kendilerini geliştirip dikkatleri üzerlerinde tutmayı iyi bilirler.
Kısacası ideal bir kadının olması gerektiği gibidirler. Hollywood yıldızlarının heykelsi güzellikleriyle kıyaslayacak olursak ne kadar gerçek durduklarını görebiliriz. Catherine Deneuve, Brigitte Bardot, Juliette Binoche, Audrey Toutou, Julie Delpy,Marion Cottillard, Laetitia Casta, Eva Green gibi ünlülere bakacak olursak doğal ve gerçek güzelliği görmüş oluruz.


3 yorum: